آموزش نقاشی و خرید و سفارش آنلاین آثار هنری 



mypage

باغ فین کاشان



سایز: 5184*3456    حجم:4/97mb     رزولیشن:72      نوع :jpg

فین نام منطقه‌ای است در جنوب غرب کاشان در ایران. چشمه سلیمانیه و باغ تاریخی فین که به باغ شاه نیز موسوم است در فین کاشان قرار دارند. از دیگر آثار باستانی این منطقه می‌توان به تپه سیَلْک و نیز بقعه شاهزاده ابراهیم و بقعه ابولؤلؤ اشاره کرد.

فین کاشان به دو منطقه فین بزرگ یا فین علیا و فین کوچک یا فین سفلی تقسیم می‌شود. در تقسیمات کشوری وزارت کشور ایران فین کاشان با نام فین بزرگ ثبت شده‌است.

فین کاشان با آب و هوایی معتدل و باغات میوه از زیباترین مناطق حاشیه کویر مرکزی ایران است. مهمترین محصولات گیاهی این منطق انار فین و نعنای فین می باشد.

نعنای فین کاشان از مرغوب ترین نوع نعنای در کشور ایران است . هر ساله جشنواره ملی نعنای فین در این منطقه با هدف ترویج و اموزش و بازاریابی آن در شهریور ماه برگزار می گردد.

منطقه فین کاشان با دارا بودن مناطق باستانی از قدیمی ترین مناطق کشور ایران است. مناطقی چون تپه های باستانی سیلک ، چشمه سفید آب و باغ تاریخی فین.

مراسم قالیشویان نیز توسط مردم فین کاشان هر ساله در دومین جمعه مهر ماه برگزار می گردد. این مراسم توسط یونسکو بعنوان میراث معنوی بشریت به ثبت جهانی رسیده است.

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان، باغ فین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.و چند سال است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است.

کد محصول 2308

قیمت 30000 ریال

کانال دنیای هنر
کلیه حقوق محفوظ است . استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع و نام سایت مجاز است 
Shahnazkazemi.ir

آمارگیر وبلاگ

Top